Retinol w pielęgnacji – co musisz wiedzieć
Retinol, czyli składnik aktywny, posiadający szerokie spektrum użycia. Dla wielu kojarzy się z kuracją przeciwzmarszczkową, jednak z powodzeniem znajduje zastosowanie w leczeniu wszelkich zmian skórnych. Czym jest retinol i dlaczego cieszy się takim zainteresowaniem? Jak stosować retinol? Przekonajmy się!
Czym jest retinol?
Retinol jest pochodną witaminy A, jedną z najlepiej przebadanych substancji aktywnych, antyoksydantów stosowanych we współczesnej kosmetologii. Występuje w produktach spożywczych, na przykład w marchewce i tłustych rybach, ale może też być pozyskiwany syntetycznie. W kosmetykach retinol może być stosowany w niewielkim stężeniu. Niektórzy spotkali się z jego inną nazwą – witamina młodości. Właśnie retinol wspomaga proces odbudowy komórek, czym spowalnia proces starzenia się skóry.
Jakie są właściwości retinolu?
Retinol znajduje zastosowanie w kosmetyce. Stanowi podstawę pielęgnacji dla skóry dojrzałej, ale kosmetyki z zawartością retinolu mogą stosować osoby po 25 roku życia. Przed 30 rokiem życia pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, a skóra traci na nawilżeniu. Retinol kojarzony jest przede wszystkim z terapią odmładzającą ze względu na swoje właściwości wygładzające i rozjaśniające przebarwienia, ponieważ usprawnia cykl odnowy komórek naskórka. Skóra, na której regularnie stosujemy retinol, staje się promienna i jędrna.
Jednakże retinol nie powinien być kojarzony tylko i wyłącznie z kuracją przeciwzmarszczkową, gdyż znajduje zastosowanie w leczeniu blizn. Stosowanie preparatów z retinolem wspomaga redukcję przebarwień i nierówności, wspomaga też walkę z trądzikiem i wszelkimi innymi zmianami skórnymi. Retinol działa bowiem złuszczająco, wpływa na mniejsze wydzielanie sebum, zwiększa produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Jak retinol działa na skórze?
Jak już wiemy, skutecznie radzi sobie w walce ze zmarszczkami – spłyca pierwsze, jak i głębokie. Ponadto nawadnia naskórek, działa przeciwtrądzikowo, rozjaśnia przebarwienia, wspomaga leczenie blizn i oparzeń, stanów zapalnych, usprawnia pracę gruczołów łojowych, leczy łuszczycę, wspiera odnowę struktury skóry, wzmacnia barierę hydrolipidową, wyrównuje koloryt skóry, działa antybakteryjnie, zwęża pory. Z tego powodu, choć idealnie sprawdza się w profilaktyce przeciwzmarszczkowej, wspomaga leczenie przy innych szeregu zmian skórnych. Ważne tylko, aby pamiętać że retinol powinien być stosowany wraz z kremami z filtrem.
Jak stosować retinol?
Przed skorzystaniem z dobroczynnych właściwości retinolu, weźmy pod uwagę kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim odradzany jest kobietom w ciąży i kobietom karmiącym. Przed jego stosowaniem warto zapytać dermatologa. Retinol można stosować doustnie – w tabletkach, jak i miejscowo jako kosmetyk. Jako kosmetyk najczęściej spotykamy serum z retinolem. Na datę rozpoczęcia terapii wybierajmy okres jesienno-zimowy i stosujmy go na noc lub wedle wskazówek od producenta, a na pozytywne efekty stosowania kosmetyków z retinolem nie trzeba będzie długo czekać.
2 comments
Wolę raczej witaminę C, ale retinol też pewnie zastosuję, tylko później :)
OdpowiedzUsuńNie stosowałam retinolu.
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)