Uzależnienie od komputera - jak leczyć?

by - 13:36:00

Cześć!

W dzisiejszych czasach pewnie większość z nas nie wyobraża sobie życia bez komputera, tabletu, czy też telefonu komórkowego z dostępem do sieci. Internet jest nie tylko najlepszym, najbogatszym i najszybszym źródłem informacji, ale i zapewnia rozrywkę na wielu poziomach- od gier i filmów po czytanie, zakupy, czy projektowanie. Niestety dostęp do sieci szybko staje się uzależniający, wskutek czego potrafimy zmarnować całe godziny na surfowaniu, nierzadko tracąc kontakt z rzeczywistością. Problem ten coraz bardziej powszechny jest także u dzieci, które już od młodych lat korzystają nadmiernie i często niewłaściwie z urządzeń mobilnych. Uzależnienie od komputera staje się wręcz chorobą obecnych czasów szczególnie wśród ludzi młodych- jak je rozpoznać i jak można je leczyć? 


Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko coraz więcej czasu spędza w sieci, coraz bardziej niechętnie odrywa się od ekranu i zaniechało innych rozrywek w rzeczywistości, czy nawet i zrezygnowało z przebywania na zewnątrz ze swoimi kolegami- nie oszukuj się- masz problem. Czym szybciej postarasz się zareagować, tym większe szanse, że uzależnienie zmaleje zamiast się nasilać i będziesz w stanie szybko sobie z nim poradzić.

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś podjąć jest przeprowadzenie szczerej rozmowy ze swoim dzieckiem. Postaraj się racjonalnie przemówić dziecku do rozsądku i zachęcić go do innych rozrywek. Dobrym wyjściem będzie także zorganizowanie większej ilości wspólnych rozrywek i rodzinnych wypadów.

Jeśli jednak pogawędka nie odniesie pożądanych skutków trzeba będzie wyciągnąć cięższe działa- próba szlabanu na korzystanie z urządzeń mobilnych może być nieunikniona, choć warto zacząć od wyznaczenia konkretnej ilości czasu, którą dziecko może spędzić przed ekranem jednego dnia.

W ostateczności warto zwrócić się również po pomoc do psychologa dziecięcego, który podsunie więcej rozwiązań w walce z uzależnieniem od sieci.

Ile godzin spędzacie przy komputerze? Czy zauważyliście w swoim otoczeniu osoby uzależnione od urządzeń mobilnych?
xoxo


You May Also Like

13 comments

 1. Ja za czasów liceum byłam uzależniona. Potem jakoś wyszło, że musiałam mieć przerwę i w sumie dobrze mi to zrobiło. Długo byłam bez komputera i jakoś jak już dostałam go z naprawy, nie ciągnęło mnie tak mocno jak kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja osobiście przyznaje, że jestem uzależniona od telefonu, ale pracuję nad tym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja spędzam bardzo dużo czasu, bo to dla mnie forma pracy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety to jedno z powszechnych uzależnień w dzisiejszych czasach...

  OdpowiedzUsuń
 5. Najgorzej jest gdy komputer to Twoja praca i pasja, ja jestem typowym uzależnieńcem....

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat bardzo ważny w dzisiejszym świecie! Na szczęście nie dotyczy jeszcze mnie i moich bliskich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że w obecnej sytuacji jaką mamy w Polsce - uzależnienie od komputera, telewizora, telefonu - będzie ogromnym problemem. Najważniejsze by uchwycić ten moment, kiedy jeszcze w miarę szybko można zainterweniować.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przykre jest to, a zarazem przerażające, że coraz młodsze osoby trzeba leczyć od komputerowych uzależnień, wirtualny świat odwrócił role z rzeczywistym.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przy komputerze spędzam dość dużo czasu bo to moja praca:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Generalnie ja bardzo dużo czasu spędzam przy komputerze, bo niestety tak wygląda moja praca :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Trzymam rękę na pulsie, bo gdybym pozwoliła na brak limitu przed ekranami, miałabym w domu trzech uzależnionych!

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasem się boję, że przesadzam, ale to trudne, kiedy pracuje się online.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje dzieci też czasem miały chęć przekroczyć granicę bezpiecznego limitu czasu, ale wówczas szybko i kategorycznie interweniowaliśmy.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)