Co zrobić z opakowaniami po prezentach i elektrośmieciami?

by - 23:07:00

W czasach, kiedy bycie eko jest istotne dla coraz większej liczby osób, a idea less waste nabiera na znaczeniu, warto przywiązać także odpowiednią wagę do segregowania śmieci. O ile pojemniki na szkło, plastik czy papier można bez problemu odnaleźć pod każdą kamienicą czy blokiem, o tyle problematyczne jest to, co zrobić z elektrośmieciami. Czym właściwie są i jak właściwie je składować - o tym w dzisiejszym wpisie. Poza tym wskazówka co zrobić z opakowaniami po prezentach.Co zrobić z opakowaniami po prezentach?

Przepięknie zapakowane świąteczne podarunki czasem aż szkoda otwierać. Kolorowe papiery, błyszczące wstążki i kolorowe kartoniki... Pakowanie prezentów jest czasochłonne. Cała poświęcona na to praca zostaje jednak zniweczona w kilka chwil. 

W naszej rodzinie praktykuje się pakowanie prezentów w świąteczne torby, którymi wymieniamy się co roku i wykorzystujemy je ponownie na kolejne Święta. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić, a przy tym dobrze wpasowuje się w ideę less waste. Niekiedy jednak odchodzimy od tej zasady i pakujemy prezenty w papier. Podczas otwierania podarków staramy się ich nie niszczyć - tak, aby można je ponownie wykorzystać.

Najlepiej wybierać papiery ekologiczne, które w razie zniszczenia można wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. 

Co to są elektrośmieci? Co zrobić z elektrośmieciami?

Elektrośmieci są niczym innym, jak zużytym sprzętem elektronicznym. Na Święta bardzo często obdarowujemy się sprzętem AGD, RTV czy też elektrycznymi zabawkami. Stare najczęściej lądują wśród śmieci lub zbierają kurz. Według prawa nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłego śmietnika. Grozi za to kara do 5000 zł. Ten rodzaj śmieci jest niebezpieczny dla ludzi i środowiska. Każdorazowo należy oddać je do specjalnego punktu zbierania elektrośmieci lub zamówić ich wywóz z domu. Dotyczy to nie tylko dużego AGD, takiego jak lodówka czy pralka a nawet mniejszego - jak prostownica czy suszarka do włosów. Elektrośmieci to także zabawki dla dzieci na baterie lub zużyte żarówki.

Warto pamiętać także o tym, że elektrośmieci nie wolno demontować. Mogą uwolnić szkodliwe dla ludzi i otoczenia substancje. Zatem - co robimy z elektrośmieciami? Oddajemy do specjalnego punktu, Moi Drodzy.

Korzystając z okazji, życzę Wam wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia. I oby kolejny rok był lepszy od tego przemijającego.

xoxo

You May Also Like

5 comments

 1. Nie mam z tym problemu, pakuję w kolorowe, biodegradowalne kartoniki, wstążeczki zachowuję

  OdpowiedzUsuń
 2. My też wykorzystujemy torby z prezentów wielokrotnie, nawet w obrębie rodziny. Nikt przecież nigdy nie pamięta, w czym dostał prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam pojęcia o tym co wlasnie zrobić z takimi opakowaniami po prezentach, dziekuje za na prawdę przydatne rady kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis, zawsze mam problem z mnóstwem papierów po prezentach :(

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)