Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk - Świat według Kiepskich - recenzja

by - 10:54:00

 - Halińcia! Halińcia!

- Czego się drzesz jełopie?! Nie widzisz, że serial oglądam?

- Halińcia, bo tu we gazecie pisze, że o naszy rodzinie książkę dwóch magistrów napisało.

- Wiesz co jełopie, ty byś się za jakąś porządną robotę lepiej wziął, a nie tylko siedzisz i pierdoły opowiadasz. W pośredniaku byłeś?!

- Halińcia, nie byłem i nie pójdę, bo ja już teraz nie będę musiał pracować! I ty w tym szpitalu już też, bo my tera pieniądze ze ty książki będziemy mieć!


Świat według Kiepskich, najwybitniejsza polska epopeja rozpoczęła swoją emisję na pół roku przed moimi urodzinami, więc siłą rzeczy jestem z nią związany od zawsze. Wszystkie, na dzień pisania tej recenzji 585 odcinków widziałem, niektóre dziesiątki razy. Jako dziecko, najczęściej śmieszyła mnie ta najbardziej powierzchniowa wersja satyry, śmieszne teksty, przerysowane postacie, zabawne piosenki. Dorastając wraz z serialem zacząłem dostrzegać jego prawdziwe, piękne i zarazem brutalne i bardzo prawdziwe oblicze – esencję polskości i Polaków. Ostra, momentami smutna prawda o nas samych stanowiła przez całe dwadzieścia trzy lata trzon serialu, przyciągającego w najlepszych latach prawie sześciomilionową publiczność przed telewizory. Publikę różnoraką – osoby wykształcone, zmęczonych dniem pracy robotników, dzieci, nastolatków, polityków, publicystów. Cały przekrój społeczeństwa. Początkowo, twórców serialu oraz aktorów w nim grających odsądzano od czci i wiary – przedstawiciele tzw. kultury wysokiej mieszali serial z błotem, określając go mianem upadku polskiej kultury. Andrzej Grabowski, odtwórca Ferdynanda Kiepskiego często przytacza anegdotę – otóż, jego znajomy, krakowski aktor powiedział mu na początku emisji serialu:

,,- Widziałem to gó*no, w którym grasz. No wiesz, Andrzej, Twoja wola, ale ja bym odmówił.

- A proponował Ci ktoś ? – spytał Grabowski.

- Nie.

- A, to jak Ci ktoś zaproponuje, to wtedy odmów.”

Mówi się, że nieważne jak, ważne, że dużo się mówi. W przypadku ,,Kiepskich”, to powiedzenie się sprawdziło – krytyka krytyką, jednak ogromna oglądalność i popularność serialu mówiła sama za siebie. Po latach, ,,Świat według Kiepskich” został doceniony również przez ,,inteligencję”, która dostrzegła jego drugie dno, głęboką warstwę polskości, można powiedzieć nawet serialowy odpowiednik ,,Dnia Świra”. Niedawno zapadła jedyna możliwa decyzja odnośnie dalszej przyszłości serialu – po wyemitowaniu 588 odcinka produkcja serialu zostanie zakończona. Przyczyniło się do tego kilka czynników, jednak głównym jest niestety śmierć odtwórców dwóch głównych ról – śp. Ryszarda Kotysa czyli nieśmiertelnego Mariana Paździocha oraz śp. Dariusza Gnatowskiego – nieodżałowanego Arnolda Boczka. W związku z końcem emisji, za pośrednictwem wydawnictwa SQN wydana została książka - ,,Świat według Kiepskich – zwariowana historia kultowego serialu Polsatu” autorstwa Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka, swoista biografia serialu.


Książka ta to kronika procesu twórczego, niesamowitej wiary w powodzenie projektu, zbiór ludzkich życiorysów, anegdot i ciekawostek z planu. Została podzielona na kilkanaście tematycznych rozdziałów, opisując po kolei w formie wypowiedzi ojców jak i wykonawców sukcesu historię serialu. Każdy rozdział opowiedziany jest przez różne osoby w formie wypowiedzi, przypominając film dokumentalny zapisany na papierze. Swoimi wspomnieniami dzielą się zarówno ówczesne władze stacji Polsat odpowiedzialne za przyjęcie serialu na swoją antenę, producenci z grupy ATM, reżyserzy, scenarzyści, charakteryzatorzy jak i w końcu twarze, które znamy prawie tak dobrze jak swoje własne i ich głosy, które dudnią w głowach – aktorzy serialu. Z perspektywy kilkudziesięciu ludzi została opisana wyboista historia ludzi pełnych pasji, od początku do końca wierzących w swoją wizję. Pan Tomasz Kurzewski, założyciel grupy ATM wspomina jak przeforsował w kierownictwie stacji rozpoczęcie produkcji oraz emisji serialu. Reżyserzy – wielki twórca potęgi serialu Okił Khamidov oraz jego następcy – Patrick Yoka i Adek Drabiński przedstawiają nam jak czuwali nad wcielaniem w życie wybitnych scenariuszy. Anna Skowrońska, kierownik produkcji przybliża nam m.in. proces castingu aktorów, którzy nierozerwalnie dzisiaj kojarzą się ze swoimi rolami. Scenarzyści, dwa wielkie tria – Janusz Sadza, Aleksander Sobiszewski i Patryk Kalwas, następnie Aleksander i Katarzyna Sobiszewscy oraz Patrick Yoka opisują swoją karkołomną pracę, która zaowocowała stworzeniem prawie 600 odcinków. Za najlepszy dowód powodzenia ich pracy niech posłuży to, że powiedzonka jak i całe dialogi z serialu na stałe przeniknęły do języka Polaków. Na końcu aktorzy – odtwórcy głównych jak i pobocznych ról dzielą się anegdotami i ciekawostkami z planu, z tych wszystkich lat produkcji. Mówią czytelnikom jak radzili sobie z nagłą popularnością, która miała też często swoje mroczne strony. Bardzo wzruszającą część stanowiły wspomnienia aktorów, których nie ma już z nami – Kazimierz Ostrowicz (Borysek), Krystyna Feldman (Rozalia ,,Babka” Kiepska), Bohdan Smoleń (Edzio Listonosz), Jerzy Cnota (Tadeusz Kopciński), Zofia Czerwińska (Wisława Malinowska), Dariusz Gnatowski (Arnold Boczek) i Ryszard Kotys (Marian Paździoch). Nie można także nie wspomnieć o stronie graficznej książki – każdy rozdział jest okraszony pięknymi fotosami z różnych okresów serialu.


Książka ,,Świat według Kiepskich – zwariowana historia kultowego serialu Polsatu” jest bardzo dobrą kroniką procesu twórczego zjawiska kulturalnego jak i głęboko socjologicznego jakim jest polsatowski sitcom. Długo zastanawiałem się, jaką ocenę tej książce przydzielić, pilnując, żeby miłość do serialu nie wpłynęła na odbiór publikacji. Jako biografia serialu, książka pełna historii i anegdot, wspaniała kronika wydarzeń spełniła swoją rolę idealnie. Będąc, kolokwialnie mówiąc, hardkorowym fanem serialu, dużą część z tych ciekawostek już znałem, jednak dla ,,zwykłych” odbiorców serialu na pewno będzie stanowić wartościowe źródło wiedzy. Moja ocena książki to 8.5/10 – tylko dlatego nie 10, ponieważ liczyłem na jeszcze większą liczbę nieznanych mi ciekawostek. Z czystym sercem, zarówno fanom serialu, jak i nadal obecnym krytykom, którzy zastanawiają się, co też tych wszystkich ludzi przez te wszystkie lata ciągnęło przed telewizor mogę polecić książkę ,,Świat według Kiepskich – zwariowana historia kultowego serialu Polsatu”. Książkę o serialu, który na swój sposób jest o każdym z nas, co często nas uwiera, często nie chcemy tego przyznać. Nikołaj Gogol w ,,Rewizorze” napisał - ,,Z czego się śmiejecie ? Z siebie samych się śmiejecie.” I taki właśnie jest ten nasz świat – chopinowsko – mickiewiczowski. Czasami radosny, czasami okrutny. Najczęściej jednak po prostu Kiepskich świat.


- Tatuś, a we w ty, w ty książeczce jedny taki to my nie są jak te takie głupki jedne ? Może by my musieli bardziej być jak te profesorki ? Bo o takich zwykłych ludziach to ony raczej nie chcą czytać, a jak nie będą czytać, to nie będziemy mieli piniędzy.

- Widzisz Walduś, pieniądze są ważne. Może nawet najważniejsze. Ale bardziej najważniejszy jest honor. Honor rodziny Kiepskich.


Recenzja gościnna, napisana przez mojego Brata, któremu serdecznie dziękuję - i mam nadzieję, że do rychłego zobaczenia w moich social mediach. :-)

You May Also Like

6 comments

 1. Nie wiedziałam, że jest taka książka 🙂
  Serial lubię, książkę chętnie bym przeczytała 🙂

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna recenzja. Fanką serialu nie jestem, więc to raczej nie jest książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten serial już zawsze będzie kojarzył mi się z moim tatą. Pamiętam jak oglądaliśmy go wieczorami na Polsacie. Teraz już mnie nie bawi, ale wtedy było super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie byłam w stanie zdzierżyć tego serialu i za każdym razem na jego widok od razu przełączałam na inny kanał. Niestety, nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Serial oczywiście kojarzę, a na tę lekturę już ostatnio zwróciłam uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam szczerze, że to jeden z tych bardzo popularnych seriali, których nigdy nie oglądałam.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)