Jak uzyskać zadośćuczynienie za doznane szkody i krzywdy

by - 20:11:00

Cześć!

Dzisiaj przychodzę do Was z wpisem, który może okazać się przydatny w najmniej oczekiwanej chwili. Mawiają, iż nie znasz dnia ani godziny a nieszczęścia chodzą parami i bynajmniej nie jest to czcze gdybanie. Sama niejednokrotnie zdążyłam się już przekonać, iż nie na wszystkie sytuacje jesteśmy w stanie być przygotowani - szczególnie na nieszczęśliwe wypadki i prowadzące do tragedii zbiegi okoliczności - tym bardziej, jeżeli nie wynikają one z naszych własnych wyborów, czy postępowania a stają się przerażającą rzeczywistością za sprawą osób trzecich. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż za doznane w wypadkach i innych losowych sytuacjach szkody należy im się zadośćuczynienie. Dziś postaram się nieco przybliżyć Wam czym jest zadośćuczynienie za doznane szkody i krzywdy oraz co zrobić, by je otrzymać. 

# Czym jest zadośćuczynienie?
Najprościej rzecz ujmując to nic innego, aniżeli wyrównanie poniesionej szkody niemajątkowej w postaci wypłacenia poszkodowanemu ekwiwalentu pieniężnego. Może mieć ono charakter jednorazowy i w tym przypadku najczęściej są to pieniądze wypłacane na konto poszkodowanego lub też ciągły - jak na przykład przyznanie renty w przypadku błędu lekarskiego, kiedy dochodzi do trwałej dysfunkcji, czy uszkodzenia ciała.

# Jakie są rodzaje zadośćuczynienia?

* Zadośćuczynienie od sprawcy.
Jeśli sprawca jest znany a popełnione przez niego wykroczenie regulują przepisy prawa cywilnego oczywistym jest, iż to ten zobowiązany jest do wypłacenia należnego zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego. Łatwo to jednak powiedzieć - w przypadku wypadków do głosu dochodzą emocje, wskutek których poszkodowany nie tylko nie myśli nazbyt jasno, ale i może nie chcieć konfrontacji ze sprawcą zdarzenia. Wówczas, moim zdaniem, najrozsądniejszą opcją jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy, która przejmie te przykre obowiązki za nas. Uargumentowanie swoich roszczeń, zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji oraz przymusowość spotkań w traumatycznych nierzadko okolicznościach nie są już dłużej kolejnym naszym zmartwieniem dzięki pomocy dobrze wybranego zespołu.

* Zadośćuczynienie z OC.
I tutaj podstawą do jego otrzymania są przepisy regulowane przez KC. W tym przypadku zadośćuczynienie przysługuje nie tylko samemu poszkodowanemu, ale i jego najbliższym. Kiedy zaś ustalenie sprawcy nie jest możliwe, lub ten nie posiadał ważnego OC - wówczas starać się można o uzyskanie rekompensaty od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak, podobnie jak w przypadku powyższym, nie należy to ani do rzeczy prostych, ani też do przyjemnych - myślę, iż warto mieć kogoś, kogo kompetencje są bezsprzeczne.

* Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
* Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.
Myślę, iż te dwa punkty wystarczy jedynie przedstawić, bowiem każdy przynajmniej raz słyszał o takim przypadku. Sama znam osobę, której mąż stracił życie podczas operacji wskutek błędu lekarskiego. Walka o zadośćuczynienie trwała latami - pełna burzliwych emocji, traumatycznych przeżyć i prób udowodnienia wszystkim, iż jest to zasadne. Walka bez wątpienia heroiczna, jednak sama bym się na taką nie zdecydowała. Specjalistów w tej dziedzinie jest wiele i wolałabym zdecydować się na ich pomoc, aniżeli tak zwaną walkę z wiatrakami.

Oczywiście, nikomu z Was nie życzę znalezienia się w takiej sytuacji, jednak zapytam - znacie może przypadki uzyskania lub prób wywalczenia zadośćuczynienia? Zdecydowalibyście się na samodzielną walkę, czy też pomoc specjalistów?
xoxo

You May Also Like

72 comments

 1. Oj niestety mieliśmy z tym nieprzyjemność.

  www.natalia-i-jej-świat.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie wywalczyć odpowiedniego zadośćuczynienia i warto korzystać z pomocy specjalistów

  OdpowiedzUsuń
 3. Trudny temat poruszyłaś. Nie miałam osobiście takich problemów, ale już w rodzinie owszem... Warto walczyć o swoje, jednak czasem jest to droga przez mękę, ciężko sobie samemu poradzić. Najlepiej według mnie od razu zaczerpnąć pomocy fachowca, kogoś kto chociaż trochę ma pojęcie i zna dobrze przepisy regulujące konkretne zagadnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że poruszasz takie tematy. Wyrządzonej szkody nic nie naprawi, ale zadośćuczynienie choć po części może ją załagodzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. warto znać swoje prawa. nigdy sama nie korzystałam z żadnego rodzaju zadośćuczynienia

  OdpowiedzUsuń
 6. nie miałam tego typu niefajnych sytuacji. odpukać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że to ciężki temat.

  OdpowiedzUsuń
 8. wart wiedzieć takie rzeczy, nigdy nic nie wiadomo

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam przypadek, chcieliśmy uzyskać odszkodowanie za wypadek dziecka w szkole, oczywiście wszystko prokuratura umorzyła, więc u "Kowalskich" jest to faktycznie walka z wiatrakami :/

  OdpowiedzUsuń
 10. To nie jest łatwa sprawa ale dobrze, że można szukać pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja się totalnie na tym nie znam i zapewne skorzystalabym z czyjejś pomocy. Na całe szczęście jednak sama nie musiałam nigdy stawać przed taka sytuacja, ani bezpośrednio być jej świadkiem ☺

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam nadzieję że nigdy nie będą musiała korzystać z tego typu pomocy, ale warto wiedzieć co możemy a czego nie oraz na co możemy liczyć w takich sytuacjach.

  OdpowiedzUsuń
 13. dokladnie tak jak poprzedniczki pisza ta sprawa nie jest latwa ...

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajny post i warto wiedziec co można zrobic ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie chcialabym sie nigdy znalezc w tego typu sytuacji. A nawet jesli to na szczescie w rodzinie mamy osobe, ktora posiada wiedze w tym temacie i pomocy nie odmowi :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla mnie to ciezki temat i nie zawsze tak latwo walczyć o swoje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gdzies jużmiałam okazję o tym czytać, fajnie że takie tematy są poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 18. lepiej z czyjąś pomocą . no chyba, że ktoś się zna na takich sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubię Ciebie czytać ale zbyt często stosujesz 'iż'. Tworzysz na tyle inteligentne wypowiedzi że nie musisz bać się czasami wtrącić 'że'. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa :)! Cieszę się. Na tyle polubiłam się z 'iżkowaniem', że czasem zapominam o istnieniu 'że'. ;)

   Usuń
 20. Ja nie miałam takiej sytuacji, ale dobrze że poruszasz takie tematy <3

  OdpowiedzUsuń
 21. Super, że postają takie posty. Warto wiedziec, co nam się w wielu przypadkach należy. Choc wiadome, że to ciężka walka :)

  OdpowiedzUsuń
 22. nie znam takich sprawa i nie chcę, są bardzo przykre, ale przynajmniej wiadomo gdzie szukać pomocy

  OdpowiedzUsuń
 23. To trudny i szeroki temat. Teraz niby interesuje mnie tyle co nic, Ale gdy nagle się coś dzieje to człowiek auromatycznie szuka takich wlasnie informacji w internecie. A warto zabezpieczyć się przeciez na przód...

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo dobry wpis, będę wiedzieć chociaż co robić w takiej sytuacji :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów, samodzielnie jest trudniej choćby dlatego, że nie każdy dokładnie zna prawo i ktoś zajmujący się tym może o wiele szerzej spojrzeć na sytuację.

  OdpowiedzUsuń
 26. Dobrze, że o tym piszesz - bo nie każdy zna swoje prawa i to, że może ubiegać się o swoje.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wolałabym pomocy specjalistów

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie miałam nigdy styczności z takimi sytuacjami więc nie bardzo mogę się na ten temat wypowiedzieć, jednak uważam, że zadośćuczynienie chociaż trochę złagodzi szkodę :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Warto korzystać z pomocy specjalistów, w końcu po to są ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Oj ciężkie to są tematy, zwłaszcza w Polsce. Niemniej warto wiedzieć gdzie mozna zwrócić się o pomoc, takiej wiedzy nigdy za wiele.

  OdpowiedzUsuń
 31. Fajnie, że poruszyłaś taki temat. Sama nie wiedziałabym co zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 32. Dobrze , że poruszyłaś taki temat. Czasami nie wiemy jakie mamy prawa, więc warto dawać innym rady, które mogą przydać się kiedyś w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo przydatny wpis, nie byłam nigdy w takiej sytuacji, ale jak sama napisałaś nigdy nie wiadomo co nam się przytrafi.

  OdpowiedzUsuń
 34. Czasami warto jest powalczyć o zadość uczynienie. Nie ma się nic do stracenia. Mam znajomą, która się o to starała po śmierci swojego dziecka w szpitalu przez lekarza. Nic nie przywróci jej ukochanego dziecka, ale bynajmniej nikomu nie zrobi on już krzywdy.

  OdpowiedzUsuń
 35. Warto walczyć i domagać się swoich praw. Mojej znajomej lekarz połamał dziecko, bo twierdził, że da radę, aby dziecko urodziło się siłami natury. Miał sprawę w sądzie. Wypłacono odszkodowanie, a lekarz ma zakaz wykonywania zawodu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo ważny temat więc fajnie, że go poruszasz. Warto znać swoje prawa.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nigdy nie miałam niespodziewanego wypadku, więc na szczęście nie wiem jak to jest. Ale bardzo cenny wpis!

  OdpowiedzUsuń
 38. Dobrze mieć choć minimalną wiedzę na ten temat

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja nie miałam i mam nadzieje, że nie będę miała okazji by zrozumieć na własnym przykładzie co to jest zadośćuczynienie. Jednak gdyby sięi coś takiego przytrafiło ro z pewnością udam się do specjalisty!

  OdpowiedzUsuń
 40. to wcale nie taka prosta sprawa więc dobrze ze poruszyłaś ten temat na blogu, na pewno wiele osob będzie bogatsze w wiedzę

  OdpowiedzUsuń
 41. Temat rzeka..Jednak warto walczyć o swoje chociażby z pomocą odpowiednio wykwalifikowanych osób.

  OdpowiedzUsuń
 42. Warto wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji, fajnie że podejmujesz takie tematy

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja na szczęście nie znalazłam się jeszcze w takiej sytuacji, bym musiała to robić i mam nadzieję, ze szybko się to nie zmieni :D

  OdpowiedzUsuń
 44. Nigdy nie zdecydowałabym się na samodzielne ciągnięcie tej sprawy i na pewno skorzystałabym z usług osób wykwalifikowanych.

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo ciekawy, pomocny post. Niewiele wiem na ten temat, ale dzięki temu artykułowi dowiedziałam się czegoś nowego. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Ciężki temat, ale ja na szczęście nie miałam takiego problemu. Jak bym miała na pewno bym walczyła o to :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Zawsze korzystam z porady prawnej. Mam swojego speca od tego i jemu oddaję wszelkie sprawy, które prawnie można rozwiązać.

  OdpowiedzUsuń
 48. Warto znać swoje prawa i korzystać z pomocy specjalistów, fajnie że poruszasz takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Na moje szczęście nie zdarzyło mi się mieć takich sytuacji. Jeżeli kiedykolwiek jednak będę musiała walczyć o swoje to z pewnością zwrócę się o pomoc do specjalistów.

  OdpowiedzUsuń
 50. Bardzo ważną kwestie poruszyłaś, myślę że jak by mi się coś takiego wydarzyło, skorzystała bym z pomocy specjalistów.

  OdpowiedzUsuń
 51. Warto wiedzieć coś na ten temat na wypadek gdyby...

  OdpowiedzUsuń
 52. Konkretny wesołych super oby więcej takich

  OdpowiedzUsuń
 53. Czasami warto skorzystać z pomocy :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Przydatny artykuł, nigdy noc niewiadomo

  OdpowiedzUsuń
 55. Na szczęście nie miałam jeszcze takiej sytuacji :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Trochę mam mieszane uczucia odnośnie tych błędów lekarskich - ludzie zdecydowanie za często uznają każdy zgon za wynik błędu.

  OdpowiedzUsuń
 57. Ciekawy wpis. Oby omijaly nas takie sytuacje.

  OdpowiedzUsuń
 58. Oby takich sytuacji było jak najmniej.

  OdpowiedzUsuń
 59. Przydatny post warto wiedzieć co robić w razie czego

  OdpowiedzUsuń
 60. Na szczęście nigdy nie miałam powodu do szukania takich informacji, ale warto to wszystko wiedzieć! Przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Trzeba ze specjalistami jednak się kontaktować oni mają odpowiednią wiedzę na ten temat i doradzą dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 62. Fajna sprawa jest taka, ze są instytucje, które nam mogą pomóc bo jednak nie zawsze jesteśmy w stanie załatwić wszytsko samodzielnie xd

  OdpowiedzUsuń
 63. Super, że piszesz o takich rzeczach. Ja jestem właśnie w trakcie bitwy o zadośćuczynienie. Jest ciężko, ale nie poddam się.

  OdpowiedzUsuń
 64. Temat dość ciężki, ale dobrze ze napisałaś tako wpis, na pewno nie jednej osobie się przyda bo niektórzy nie wiedza że coś takiego istnieje

  OdpowiedzUsuń
 65. Noe miałam jeszcze takiej sytuacji i szczerze pisząc nie chce mieć. Fajnie że powstają takie wpisy bo ludzie nie znają swoich praw i często na tym tracą

  OdpowiedzUsuń
 66. Nie znalazłam się nigdy w takiej sytuacji i mam nadzieję że się nie znajdę. Warto czytać takie wpisy bo są naprawdę bardzo wartościowe

  OdpowiedzUsuń
 67. Na szczęście nie miałam takich sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 68. Atomowabrawurka7 kwietnia 2018 10:00

  Bardzo przydatne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 69. fajnie, że poruszasz taki temat. I fakt, że nie znasz dnia ani godziny, ale przezorny zawsze ubezpieczony

  OdpowiedzUsuń
 70. Całe szczęście nie miałam takich sytuacji i mam nadzieję, że ta wiedza mi się nie przyda 😊

  OdpowiedzUsuń
 71. Dobrze wiedzieć na przyszłość :D

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)