Jak uzyskać kartę czasowego pobytu?
Cześć.
Zarówno emigracja, jak i imigracja jest coraz częściej możliwym do zaobserwowania zjawiskiem. Za każdym razem, kiedy w jeden z weekendowych dni wybieramy się do klubu spotykam tam co najmniej kilkunastu obcokrajowców! Głównie są to studenci na międzynarodowych wymianach, jednak nie brakuje także mieszkańców innych narodów (tutaj ostatnio zdecydowanie na prowadzenie wysunęli się Ukraińcy), którzy przyjechali tutaj na dłużej, na przykład w celu znalezienia lepszej pracy. Da się to zresztą zauważyć chociażby w usługach - niejednokrotnie spotkałam się już z pracującą w Polsce zagraniczną fryzjerką, sprzedawcą w sklepie a nawet i na targowisku. Aby jednak móc podjąć pracę, czy też założyć własną działalność i osadzić się w obcym kraju na dłużej, imigrantowi potrzebne jest zezwolenie na pobyt czasowy. Jak uzyskać kartę czasowego pobytu, aby prowadzić legalne życie w obcym państwie?
Obcokrajowiec, który planuje pozostać w innym kraju dłużej, aniżeli trzy miesiące może starać się o uzyskanie karty czasowego pobytu, która ma ważność trzech lat. Po tym czasie może ona oczywiście zostać przedłużona. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec musi przedstawić ważne i odpowiednio udokumentowane powody, jak na przykład: podjęcie pracy lub studiów, prowadzenie badań naukowych, prowadzenie działalności gospodarczej, czy też pobyt w danym kraju członków rodziny cudzoziemca lub też mariaż z obywatelką/obywatelem danego państwa.
# Jak uzyskać kartę czasowego pobytu?
Dla przybyłego do zupełnie nieznanego kraju cudzoziemca zapewne nie jest to prosta kwestia - należy przedłożyć odpowiednie dokumenty wymagane przepisami prawa oraz wypełnić wnioski. Tutaj na szczęście nie pozostają oni zdani zupełnie na siebie, bowiem coraz więcej instytucji i firm przychodzi z pomocą zarówno imigrantom, jak i firmom, które chcą zatrudnić obcokrajowców. Jednym z wyszukanych przeze mnie przykładów jest chociażby Visa and Work, która świadczy kompleksowe działania na tym polu, służąc pomocą w zalegalizowaniu pobytu i możliwościach dalszego rozwoju w innym państwie.
Spotykacie na co dzień dużo obcokrajowców? Słyszeliście kiedyś o karcie czasowego pobytu?
xoxo
65 comments
Jeszcze niedawno mój tata pracował z obcokrajowcami - z Ukrainy oraz Rumunii i oni własnie mieli takie karty pobytu chyba. Ja natomiast nie spotykam ich zbyt często :D
OdpowiedzUsuńU mnie w osiedlowej Żabce pracuje Ukraina i pewnie w każdej większej firmie zatrudni są Ukraińcy, także spotykam ich na codzień. O takiej karcie nie słyszałam, ale dzięki Tobie już o niej wiem 🙂
OdpowiedzUsuńSłyszałam, ale jak dotąd nie potrzebowałam.
OdpowiedzUsuńJa obcokrajowców spotykam niemalże na każdym kroku - głównie z Ukrainy. Dobrze, że poruszasz taki temat, bo na pewno sporo osób skorzysta z tej wiedzy :)
OdpowiedzUsuńU mnie w mieście jest dużo obcokrajowców, bardzo dużo studentów z wymiany i sportowców. Nie wiedziałam w sumie na jakich zasadach przebywają w kraju. Zawsze fajnie dowiedzieć się czegoś nowego ;)
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takiej karcie, ale jakoś się nigdy nie zagłębiałam w ten temat. Warto wiedziec takie rzeczy w sumie :)
OdpowiedzUsuńPracuje z obcokrajowcami dokładnie z Ukrainy i z tego co widzę mają mase załatwiania dokumentów aby taką kartę otrzymać. Zjeżdżają na Ukrainę co pół roku aby ją odnowić
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takiej karcie, ale nie spotykam wokół siebie zbyt dużo obcokrajowców, mieszkam na wsi a tu cisza i spokój, brak żywej duszy ;)
OdpowiedzUsuńRaczej nie spotykam żadnych obcokrajowcow, nie mam ich także zbyt wiele w rodzinie. Gdyby ktoś jednak pytał to już będę wiedzieć co mu doradzić :)
OdpowiedzUsuńJa ani nikt z mojej rodziny nie planuje dłuższych wyjazdów ale warto wiedzieć jak to wygląda.
OdpowiedzUsuńSłyszałam o karcie pobytu i rzeczywiście da się zauważyć bardzo dużo obcokrajowców. U mojego narzeczonego właśnie jest coraz więcej ludzi z Ukrainy, ale nawet można to zauważyć w innych sklepach czy nawet chodząc po mieście. :)
OdpowiedzUsuńporuszyłaś ciekawy temat . ja raczej nie będę starała się o taką kartę bo nie planuję wyjeżdżać za granicę za pracą.
OdpowiedzUsuńU mnie ostatnio pojawilo sie sporo popularnych Cyganow :). Nie wiem czy oni takowe karty posiadają. Dla mnie temat jest zbyt trudny do ogarniecia:)
OdpowiedzUsuńW moim miejscu zamieszkania nie ma zbyt dużo obcokrajowców
OdpowiedzUsuńNie słyszałam o takiej karcie :-)
OdpowiedzUsuńNie miałam pojęcia, że są takie instytucję. Ale to fajna sprawa, że człowiek nawet z takim problemem może się udać po fachową pomoc, a nie radzić sobie na własną rękę.
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńHi, Im a new follower on your blog from gfc ...
I hope you will be back ...
www.dlkgzr.com
Powiem szczerze, że nie słyszałam o takiej karcie, ale dobrze że o czymś takim napisałaś bardzo przydatne informacje.
OdpowiedzUsuńMnie ten temat nigdy nie dotyczył bezpośrednio jednak w większym mieście można znaleźć mnóstwo osób z innych krajów ☺
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne informacje, wiele nowego dzięki tobie się dowiedzialam :)
OdpowiedzUsuńCiekawe, choć nie spotykam ostatnio tak często :)
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć, przydatne informacje:)
OdpowiedzUsuńObcokrajowców jest u nas coraz więcej. Trzeba się przyzwyczajać do tego ;)
OdpowiedzUsuńO zaskoczyłaś mnie tym postem ;) u mnie coraz więcej obcokrajowców powiem szczerze że czasem aż dziwnie się czuję ;)
OdpowiedzUsuńBardzo dużo u nas, nad morzem przybyszów zza dalekich krain - z Mołdawii, Ukrainy i innych miejsc :) Wszędzie ich pełno i o tych kartach ciut słyszałam, a raczej o problemach z nią związanych :P
OdpowiedzUsuńU mnie w mieście jest sporo ludzi z Ukrainy którzy mieszkają już na stałe, a także Litwinów, ale oni przyjeżdzają na zakupy.
OdpowiedzUsuńMieszkając w Warszawie to wręcz nie da się przejść przez miasto i nie usłyszeć albo nie zobaczyć obcokrajowca, tutaj jest ich bardzo wielu i dzięki temu można poznać inne kultury. O karcie czasowego pobytu może coś kiedyś słyszałam, ale nigdy nie interesowałam się tym jakoś bardziej;>
OdpowiedzUsuńu nas średnio z uchodźcami - post trafiony dla nich.
OdpowiedzUsuńPierwsze słyszę o takim czymś, chociaż pojawiają sie u nas Ukraincy czy Mołdawianie ... le przyjeżdzają do prac sezonowych.
OdpowiedzUsuńMój tata przez paręnaście lat pracował w Irlandii i miałam tam zamieszkać :)
OdpowiedzUsuńKiudlis.blogspot.com
Nie wiedziałam nawet jak to wygląda od strony obcokrajowców którzy przyjeżdzają do nas do pracy. A coraz więcej jest takich osób obecnie
OdpowiedzUsuńJa mieszkam w Niemczech,tu to w ogóle jest mieszanka. ale karty stałego pobytu mieć nie trzeba ( w przypadku polaków , niewiem jak z innymi narodowościami )
OdpowiedzUsuńNie słyszałam o niczym takim, ale super, że poruszasz tu takie tematy :>
OdpowiedzUsuńWarto wiedzieć jak to wszystko przebiega :)
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takiej karcie,myślę, że niektórym osobom może być bardzo pomocny taki post.
OdpowiedzUsuńA duzo osob, przybywajacych z zagranicy o tym nie wie. Ja juz posiadam troche wiedzy w tym zakresie. Dobry temat wybralas :)
OdpowiedzUsuńSlyszalam o tym ale nie znalam tylu informacji
OdpowiedzUsuńCiekawy artykul. Nie wiedziałam o niektórych kwestiach.
OdpowiedzUsuńW moim mieście chyba podobnie jak w każdym jest dużo obcokrajowców, zarówno studentów, jak i osób pracujących. Do tej pory z karctą czasowego pobytu spotkałam się tylko w Internecie.
OdpowiedzUsuńSłyszałam, ale nigdy nie wgłębiałam się w szczegóły
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawy wpis :) lubie dowiadywać sie nowych, ciekawych rzeczy nawet jesli nie dokonca mnie dotyczą.
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takiej karcie, ale nie znam nikogo kto by taką kartę wyrabiał.
OdpowiedzUsuńJa nigdy za granica nie byłam :D
OdpowiedzUsuńObiło mi się o uszy z kartą tymczasowego pobytu, bo u mojego męża duzo Ukraińców pracuje
OdpowiedzUsuńNapisz jak się wystarać o wizę do Stanów bo chcę złożyć podanie? ale nie wiem od czego zacząć!!!:((
OdpowiedzUsuńKochana, tu bardzo dużo przydatnych informacji : http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-typeb1b2.asp :)
UsuńSłyszałam o tym, ale nigdy tym się nie interesowałam.
OdpowiedzUsuńSpotkalam sie z taka karta w poprzedniej pracy gdzie byli ukraincy :)
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje, dużo się dowiedziałam :)
OdpowiedzUsuńPierwszy raz o tym słyszę ale dobrze wiedzieć na przyszłość :)
OdpowiedzUsuńnigdy się nie zgłębiałam w ten temat, ale post rzeczowy i ciekawy.
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takiej karcie, ale nie mam wśród znajomych imigrantów.
OdpowiedzUsuńJa nigdy o tej karcie nie słyszałam, ale moim zdaniem wielu osobom się ona na pewno przyda :)
OdpowiedzUsuńAkurat te zasady znam, ale na pewno innym się bardzo przydadzą :)
OdpowiedzUsuńTemat jak najbardziej popularny obecnie;)
OdpowiedzUsuńPrzydatne informacje. Coś slyszalam o tej karcie, ale szczegółami nigdy się nie interesowałam. Ja praktycznie codziennie wracając z pracy słyszę rozmowy w innym języku, najczęściej są to mijane na ulicy osoby z Ukrainy :)
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowe informacje! Dużo się dowiedziałam :)
OdpowiedzUsuńPracuję, przyjaźnie się z Ukraińcem i jakoś dużo roboty nie miał z załatwienie karty pobytu tymczasowego aniteraz stałego
OdpowiedzUsuńMieszkam na Podlasiu i w moim mieście pełno jest Ukraińców i Rosjanów. Co do karty pobytu to słyszę o czymś takim po raz pierwszy.
OdpowiedzUsuńPracują z mną dwie Ukrainki i o tych kartach dość często słyszę. Wiem, że to spore utrudnienie dla nich i wiecznie temat jest poruszany z pracodawcą.
OdpowiedzUsuńSama jestem obcokrajowcem i przebywam obecnie na karcie czasowego pobytu. Nie wiem, czy coś się w tej kwestii zmieniło, ale jak ja się starałam o moją pierwszą kartę pobytu wcale nie otrzymałam jej na okres 3 lat. Ten czas bazuje na np. studiach, bądź umowie o pracę na podstawie której daną kartę się otrzymuje. Poza tym jest to dość skomplikowany proces i przepisy w tym kierunku ciągle się zmieniają.
OdpowiedzUsuńNiespotykam się na codzień z jakąś dużą ilością osob z zza granicy, po prostu wtapiają się w tłum :)
OdpowiedzUsuńDoskonale znam takie sytuacje, sama mieszkałam w Belgii przez 7 lat, więc musiałam mieć tymczasowy pobyt, potem dostałam już na stałe :)
OdpowiedzUsuńW mojej okolicy jest mnóstwo cudzoziemców. Najwięcej jest ludzi z Ukrainy, ale wystarczy że pojadę do Warszawy i tam mogę spotkać cudzoziemców z różnych kierunków świata.
OdpowiedzUsuńKolejny bardzo ciekawy wpis na Twoim blogu. Uwielbiam 😍😍
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)