Jak uzyskać kartę czasowego pobytu?

by - 21:13:00

Cześć.

Zarówno emigracja, jak i imigracja jest coraz częściej możliwym do zaobserwowania zjawiskiem. Za każdym razem, kiedy w jeden z weekendowych dni wybieramy się do klubu spotykam tam co najmniej kilkunastu obcokrajowców! Głównie są to studenci na międzynarodowych wymianach, jednak nie brakuje także mieszkańców innych narodów (tutaj ostatnio zdecydowanie na prowadzenie wysunęli się Ukraińcy), którzy przyjechali tutaj na dłużej, na przykład w celu znalezienia lepszej pracy. Da się to zresztą zauważyć chociażby w usługach - niejednokrotnie spotkałam się już z pracującą w Polsce zagraniczną fryzjerką, sprzedawcą w sklepie a nawet i na targowisku. Aby jednak móc podjąć pracę, czy też założyć własną działalność i osadzić się w obcym kraju na dłużej, imigrantowi potrzebne jest zezwolenie na pobyt czasowy. Jak uzyskać kartę czasowego pobytu, aby prowadzić legalne życie w obcym państwie?

# Co to jest karta czasowego pobytu?
Obcokrajowiec, który planuje pozostać w innym kraju dłużej, aniżeli trzy miesiące może starać się o uzyskanie karty czasowego pobytu, która ma ważność trzech lat. Po tym czasie może ona oczywiście zostać przedłużona. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec musi przedstawić ważne i odpowiednio udokumentowane powody, jak na przykład: podjęcie pracy lub studiów, prowadzenie badań naukowych, prowadzenie działalności gospodarczej, czy też pobyt w danym kraju członków rodziny cudzoziemca lub też mariaż z obywatelką/obywatelem danego państwa.

# Jak uzyskać kartę czasowego pobytu?
Dla przybyłego do zupełnie nieznanego kraju cudzoziemca zapewne nie jest to prosta kwestia - należy przedłożyć odpowiednie dokumenty wymagane przepisami prawa oraz wypełnić wnioski. Tutaj na szczęście nie pozostają oni zdani zupełnie na siebie, bowiem coraz więcej instytucji i firm przychodzi z pomocą zarówno imigrantom, jak i firmom, które chcą zatrudnić obcokrajowców. Jednym z wyszukanych przeze mnie przykładów jest chociażby Visa and Work, która świadczy kompleksowe działania na tym polu, służąc pomocą w zalegalizowaniu pobytu i możliwościach dalszego rozwoju w innym państwie.

Spotykacie na co dzień dużo obcokrajowców? Słyszeliście kiedyś o karcie czasowego pobytu?
xoxo

You May Also Like

65 comments

 1. Jeszcze niedawno mój tata pracował z obcokrajowcami - z Ukrainy oraz Rumunii i oni własnie mieli takie karty pobytu chyba. Ja natomiast nie spotykam ich zbyt często :D

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w osiedlowej Żabce pracuje Ukraina i pewnie w każdej większej firmie zatrudni są Ukraińcy, także spotykam ich na codzień. O takiej karcie nie słyszałam, ale dzięki Tobie już o niej wiem 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, ale jak dotąd nie potrzebowałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja obcokrajowców spotykam niemalże na każdym kroku - głównie z Ukrainy. Dobrze, że poruszasz taki temat, bo na pewno sporo osób skorzysta z tej wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie w mieście jest dużo obcokrajowców, bardzo dużo studentów z wymiany i sportowców. Nie wiedziałam w sumie na jakich zasadach przebywają w kraju. Zawsze fajnie dowiedzieć się czegoś nowego ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o takiej karcie, ale jakoś się nigdy nie zagłębiałam w ten temat. Warto wiedziec takie rzeczy w sumie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pracuje z obcokrajowcami dokładnie z Ukrainy i z tego co widzę mają mase załatwiania dokumentów aby taką kartę otrzymać. Zjeżdżają na Ukrainę co pół roku aby ją odnowić

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o takiej karcie, ale nie spotykam wokół siebie zbyt dużo obcokrajowców, mieszkam na wsi a tu cisza i spokój, brak żywej duszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie spotykam żadnych obcokrajowcow, nie mam ich także zbyt wiele w rodzinie. Gdyby ktoś jednak pytał to już będę wiedzieć co mu doradzić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja ani nikt z mojej rodziny nie planuje dłuższych wyjazdów ale warto wiedzieć jak to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o karcie pobytu i rzeczywiście da się zauważyć bardzo dużo obcokrajowców. U mojego narzeczonego właśnie jest coraz więcej ludzi z Ukrainy, ale nawet można to zauważyć w innych sklepach czy nawet chodząc po mieście. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. poruszyłaś ciekawy temat . ja raczej nie będę starała się o taką kartę bo nie planuję wyjeżdżać za granicę za pracą.

  OdpowiedzUsuń
 13. U mnie ostatnio pojawilo sie sporo popularnych Cyganow :). Nie wiem czy oni takowe karty posiadają. Dla mnie temat jest zbyt trudny do ogarniecia:)

  OdpowiedzUsuń
 14. W moim miejscu zamieszkania nie ma zbyt dużo obcokrajowców

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o takiej karcie :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie miałam pojęcia, że są takie instytucję. Ale to fajna sprawa, że człowiek nawet z takim problemem może się udać po fachową pomoc, a nie radzić sobie na własną rękę.

  OdpowiedzUsuń

 17. Hi, Im a new follower on your blog from gfc ...
  I hope you will be back ...
  www.dlkgzr.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Powiem szczerze, że nie słyszałam o takiej karcie, ale dobrze że o czymś takim napisałaś bardzo przydatne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mnie ten temat nigdy nie dotyczył bezpośrednio jednak w większym mieście można znaleźć mnóstwo osób z innych krajów ☺

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo przydatne informacje, wiele nowego dzięki tobie się dowiedzialam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawe, choć nie spotykam ostatnio tak często :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Dobrze wiedzieć, przydatne informacje:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Obcokrajowców jest u nas coraz więcej. Trzeba się przyzwyczajać do tego ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. O zaskoczyłaś mnie tym postem ;) u mnie coraz więcej obcokrajowców powiem szczerze że czasem aż dziwnie się czuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo dużo u nas, nad morzem przybyszów zza dalekich krain - z Mołdawii, Ukrainy i innych miejsc :) Wszędzie ich pełno i o tych kartach ciut słyszałam, a raczej o problemach z nią związanych :P

  OdpowiedzUsuń
 26. U mnie w mieście jest sporo ludzi z Ukrainy którzy mieszkają już na stałe, a także Litwinów, ale oni przyjeżdzają na zakupy.

  OdpowiedzUsuń
 27. Mieszkając w Warszawie to wręcz nie da się przejść przez miasto i nie usłyszeć albo nie zobaczyć obcokrajowca, tutaj jest ich bardzo wielu i dzięki temu można poznać inne kultury. O karcie czasowego pobytu może coś kiedyś słyszałam, ale nigdy nie interesowałam się tym jakoś bardziej;>

  OdpowiedzUsuń
 28. u nas średnio z uchodźcami - post trafiony dla nich.

  OdpowiedzUsuń
 29. Pierwsze słyszę o takim czymś, chociaż pojawiają sie u nas Ukraincy czy Mołdawianie ... le przyjeżdzają do prac sezonowych.

  OdpowiedzUsuń
 30. Mój tata przez paręnaście lat pracował w Irlandii i miałam tam zamieszkać :)

  Kiudlis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie wiedziałam nawet jak to wygląda od strony obcokrajowców którzy przyjeżdzają do nas do pracy. A coraz więcej jest takich osób obecnie

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja mieszkam w Niemczech,tu to w ogóle jest mieszanka. ale karty stałego pobytu mieć nie trzeba ( w przypadku polaków , niewiem jak z innymi narodowościami )

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie słyszałam o niczym takim, ale super, że poruszasz tu takie tematy :>

  OdpowiedzUsuń
 34. Warto wiedzieć jak to wszystko przebiega :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Słyszałam o takiej karcie,myślę, że niektórym osobom może być bardzo pomocny taki post.

  OdpowiedzUsuń
 36. A duzo osob, przybywajacych z zagranicy o tym nie wie. Ja juz posiadam troche wiedzy w tym zakresie. Dobry temat wybralas :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Slyszalam o tym ale nie znalam tylu informacji

  OdpowiedzUsuń
 38. Ciekawy artykul. Nie wiedziałam o niektórych kwestiach.

  OdpowiedzUsuń
 39. W moim mieście chyba podobnie jak w każdym jest dużo obcokrajowców, zarówno studentów, jak i osób pracujących. Do tej pory z karctą czasowego pobytu spotkałam się tylko w Internecie.

  OdpowiedzUsuń
 40. Słyszałam, ale nigdy nie wgłębiałam się w szczegóły

  OdpowiedzUsuń
 41. bardzo ciekawy wpis :) lubie dowiadywać sie nowych, ciekawych rzeczy nawet jesli nie dokonca mnie dotyczą.

  OdpowiedzUsuń
 42. Słyszałam o takiej karcie, ale nie znam nikogo kto by taką kartę wyrabiał.

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja nigdy za granica nie byłam :D

  OdpowiedzUsuń
 44. Obiło mi się o uszy z kartą tymczasowego pobytu, bo u mojego męża duzo Ukraińców pracuje

  OdpowiedzUsuń
 45. Napisz jak się wystarać o wizę do Stanów bo chcę złożyć podanie? ale nie wiem od czego zacząć!!!:((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, tu bardzo dużo przydatnych informacji : http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-typeb1b2.asp :)

   Usuń
 46. Słyszałam o tym, ale nigdy tym się nie interesowałam.

  OdpowiedzUsuń
 47. Spotkalam sie z taka karta w poprzedniej pracy gdzie byli ukraincy :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Ciekawe informacje, dużo się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Pierwszy raz o tym słyszę ale dobrze wiedzieć na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 50. nigdy się nie zgłębiałam w ten temat, ale post rzeczowy i ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 51. Słyszałam o takiej karcie, ale nie mam wśród znajomych imigrantów.

  OdpowiedzUsuń
 52. Ja nigdy o tej karcie nie słyszałam, ale moim zdaniem wielu osobom się ona na pewno przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Akurat te zasady znam, ale na pewno innym się bardzo przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Temat jak najbardziej popularny obecnie;)

  OdpowiedzUsuń
 55. Przydatne informacje. Coś slyszalam o tej karcie, ale szczegółami nigdy się nie interesowałam. Ja praktycznie codziennie wracając z pracy słyszę rozmowy w innym języku, najczęściej są to mijane na ulicy osoby z Ukrainy :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Bardzo wartościowe informacje! Dużo się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 57. Pracuję, przyjaźnie się z Ukraińcem i jakoś dużo roboty nie miał z załatwienie karty pobytu tymczasowego aniteraz stałego

  OdpowiedzUsuń
 58. Mieszkam na Podlasiu i w moim mieście pełno jest Ukraińców i Rosjanów. Co do karty pobytu to słyszę o czymś takim po raz pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
 59. Pracują z mną dwie Ukrainki i o tych kartach dość często słyszę. Wiem, że to spore utrudnienie dla nich i wiecznie temat jest poruszany z pracodawcą.

  OdpowiedzUsuń
 60. Sama jestem obcokrajowcem i przebywam obecnie na karcie czasowego pobytu. Nie wiem, czy coś się w tej kwestii zmieniło, ale jak ja się starałam o moją pierwszą kartę pobytu wcale nie otrzymałam jej na okres 3 lat. Ten czas bazuje na np. studiach, bądź umowie o pracę na podstawie której daną kartę się otrzymuje. Poza tym jest to dość skomplikowany proces i przepisy w tym kierunku ciągle się zmieniają.

  OdpowiedzUsuń
 61. Niespotykam się na codzień z jakąś dużą ilością osob z zza granicy, po prostu wtapiają się w tłum :)

  OdpowiedzUsuń
 62. Doskonale znam takie sytuacje, sama mieszkałam w Belgii przez 7 lat, więc musiałam mieć tymczasowy pobyt, potem dostałam już na stałe :)

  OdpowiedzUsuń
 63. W mojej okolicy jest mnóstwo cudzoziemców. Najwięcej jest ludzi z Ukrainy, ale wystarczy że pojadę do Warszawy i tam mogę spotkać cudzoziemców z różnych kierunków świata.

  OdpowiedzUsuń
 64. Kolejny bardzo ciekawy wpis na Twoim blogu. Uwielbiam 😍😍

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)