Jak sprawdzić datę ważności perfum?

by - 11:38:00

 Witajcie.


W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć dość istotną kwestię, do której ja sama przez dłuższy czas nie przywiązywałam uwagi- mowa o przydatności kosmetyków, a konkretniej perfum. Zawsze myślałam, iż perfumy służące jedynie za ozdobę przez kilka lub kilkanaście lat w dalszym ciągu utrzymają tą samą trwałość i świeżość. Ba, nie zdawałam sobie nawet sprawy i z tego, iż można sprawdzić datę przydatności perfum do użycia- a okazuje się, iż wystarczy poświęcić chwilę, wpisując na specjalnej stronie kod kreskowy. Natrafiwszy na kilka artykułów dowiedziałam się jednak, iż data ważności perfum ma znaczenie- i to niemałe! Dlaczego perfumy szybko tracą zapach? Otóż okazuje się, iż wcale nie tak rzadko natrafić można na przeterminowany okaz. I nie mówię tutaj absolutnie jedynie o perfumeriach oferujących sprzedaż jedynie wysyłkową. Nawet w popularnych, żeby nie rzec renomowanych sieciach perfumerii zdarzają się flakoniki, których termin przydatności minął już dawno temu. Wskutek tego zaś nasz ulubiony zapach może mieć zupełnie inną woń, bądź też utrzymywać się na ciele o wiele krócej, niż to było do tej pory. 

Okres ważności wód perfumowanych z alkoholem wynosi jedynie pięć lat od daty produkcji, co wbrew pozorom nie jest wcale długim okresem, ponieważ mniej rozchwytywane zapachy często stoją na półkach sklepu, czy też magazynu znacznie dłużej. Swoje zapachy kupuję na Notino, dzięki czemu wiem, że są oryginalne i mają dobrą datę ważności. 


Gdzie szukać kodu kreskowego na perfumach? Najczęściej zostaje on nadrukowany na spodzie flakoniku. Istnieje kilka stron internetowych, na których bez problemu możemy sprawdzić datę produkcji danego zapachu. Dla przykładu:


Sprawdzenie daty produkcji nie jest skomplikowane. W wybranym polu wpisujemy markę i numer serii i voilla, wiemy już czy nasze perfumy są przeterminowane, czy też z powodzeniem możemy się jeszcze cieszyć ich pięknym zapachem i długo utrzymującą się wonną mgiełką, którą roztaczamy dzięki nim dookoła siebie, czarując wszystkich wokół.

Nie tylko w kwestii perfum warto korzystać ze stron, sprawdzających datę ważności kosmetyków- wiele szminek, kremów, szamponów i kosmetyków praktycznie każdego rodzaju, nie może nam służyć przez wiele lat a symbol otwartego słoiczka (data ważności produktu od momentu jego otwarcia) może ulec zatarciu. Używanie przeterminowanych kosmetyków skutkować może nie tylko ich gorszą jakością (jak to bywa w przypadku zaschniętych pomadek). Gorzej jest niestety w przypadku kosmetyków z substancjami aktywnymi- wyobrażacie sobie na przykład nakładać na twarz krem, którego data przydatności do spożycia już dawno minęła? Nie? Ano właśnie.

Zachęcam Was zatem dla własnego bezpieczeństwa i komfortu do sprawdzania daty ważności perfum i kosmetyków. I do kupowania w sprawdzonych drogeriach - np w kategorii Perfumy damskie na Notino.

Przywiązujecie dużą wagę do terminu przydatności kosmetyków? Korzystaliście kiedyś ze stron, na których można go sprawdzić? Zapraszam do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami na ten temat.
xoxo

You May Also Like

0 comments

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)