10 najlepszych wirusów na Androida

by - 08:44:00

 Każdy, kto korzysta ze smartfonów w nieco bardziej zaawansowany sposób, niż tylko do rozmów i SMS-ów, na pewno jest świadom tego, jakie zagrożenia mogą czyhać na niego nie tylko w Internecie, ale także nawet w pozornie bezpiecznych aplikacjach. Wszelkiego rodzaju malware, wirusy, fałszywe odnośniki do stron internetowych, phishing, wykradanie informacji finansowych i wiele innych zagrożeń. Jak się przed tym bronić?Cóż, niezbędne jest dedykowane oprogramowanie zabezpieczające telefon przed niepożądanymi programami — wielu producentów dostarcza razem z telefonami swoje własne rozwiązania o z reguły niezłej skuteczności (jak choćby pakiet zabezpieczeń firmy Xiaomi), ale jednak wyspecjalizowane narzędzia są pod tym względem znacznie lepsze. Owszem, za większość z nich trzeba zapłacić. Niemniej jednak na rynku istnieją także programy antywirusowe, które są bezpłatne. Dowiedzmy się nieco więcej na ten temat.

Oprogramowanie płatne, czy darmowe — które lepiej wybrać?

Na rynku istnieją, ogólnie rzecz biorąc, dwa główne rodzaje oprogramowania antywirusowego — płatne i darmowe. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, wcale nie jest tak, że  płatne zawsze jest lepsze. Niektóre rozwiązania darmowe także oferują odpowiednią skuteczność, a ich funkcjonalność może wystarczać mniej wymagającym użytkownikom. Pora więc najpierw przyjrzeć się obu opcjom.

Wady i zalety darmowego oprogramowania antywirusowego

Pierwszą i zasadniczą zaletą, jaką mają narzędzia antywirusowe w wersji darmowej, jest ich cena, a konkretnie jej brak. Jak sama nazwa wskazuje, można je pobrać z Internetu i zainstalować na swoim telefonie lub tablecie, a następnie używać bez żadnych ograniczeń i bez konieczności ponoszenia za to opłat. A jaki jest haczyk? Haczyki są dwa, jednak dla wielu użytkowników nie muszą być one istotne.

Po pierwsze, darmowe oprogramowanie antywirusowe tworzone jest zazwyczaj przez tę samą firmę, która oferuje także pełnopłatne pakiety. Zatem wersja darmowa może być uznana za coś w rodzaju demo lub dla zachęty. Najczęściej jest to więc narzędzie o absolutnie podstawowej funkcjonalności, które pozwoli użytkownikom zaznajomić się z rozwiązaniami tego producenta i w razie konieczności wybrać bardziej rozbudowany pakiet, za który trzeba już jednak zapłacić. Jest to rozwiązanie podobne do tego, jakie stosuje typowe kasyno online legalne, oferując gry hazardowe w wersji darmowej i płatnej. Jeśli graczowi się spodoba wersja darmowa, może przejść do płatnej i zagrać o wygrane.

Dla oprogramowania antywirusowego zasada jest podobna. Wersja darmowa pozwala skanować telefon w poszukiwaniu wirusów oraz je usuwać. Ale jeśli chciałbyś na przykład ochrony w trybie rzeczywistym (czyli skanowanie danych na bieżąco w miarę ich pobierania z Internetu), firewalla, VPN, skanowania SMS-ów i wiadomości w poszukiwaniu podejrzanych odnośników i tak dalej, to będziesz musiał wybrać wersję płatną.

Drugi haczyk może polegać na tym, że wersja darmowa może zawierać nieco szerszą od podstawowej funkcjonalność, ale jednocześnie towarzyszyć będą temu reklamy. Mniej lub bardziej natarczywe, ale będą — to właśnie jest ukryta cena za darmowe oprogramowanie.

Musisz więc sam dokonać wyboru — czy pasuje Ci ograniczona funkcjonalność lub wyświetlane reklamy, czy też nie i wolisz zapłacić te kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych, by mieć bardziej rozbudowane oprogramowanie bez reklam?

Wady i zalety płatnego oprogramowania antywirusowego

W przypadku oprogramowania płatnego sytuacja także wydaje się być oczywista. Po pierwsze, dostajesz rozbudowany pakiet funkcji, który pozwoli Ci ochronić swój telefon przed szeroką gamą różnego rodzaju złośliwego oprogramowania. Może to być na przykład:

 • Regularne skanowanie systemu pod kątem obecności złośliwego oprogramowania — głównie malware, adware i wirusów.

 • Ochrona w trybie rzeczywistym, czyli monitorowanie uruchomionych aplikacji, skanowanie danych przesyłanych z Internetu, kontrola wiadomości tekstowych i e-maili pod kątem niebezpiecznych załączników, czy fałszywych odnośników, a także wiele innych opcji, które chronią Twoje dane i Ciebie przed wyciekiem, przechwyceniem lub zniszczeniem.

 • Funkcjonalność dodatkowa. Tutaj mamy także mnóstwo różnych opcji. Mogą to być na przykład dostęp do usługi VPN (Virtual Private Network), chmura pozwalająca na robienie kopii bezpieczeństwa (szyfrowanych lub nie), możliwość przesyłania podejrzanych plików celem przeskanowania przez ekspertów producenta oprogramowania antywirusowego, ochrona haseł i danych finansowych i tak dalej. Opcji jest naprawdę sporo, od Ciebie zależy, czy zechcesz z nich korzystać, czy uznasz je za zbędne.

A jakie wady może mieć płatne oprogramowanie antywirusowe? Tutaj dostrzegamy dwie istotne. Oczywiście nie traktujemy konieczności płacenia za aplikację jako wady, tylko jako jednej z cech. Ale jeśli chodzi o wady, to nie można pominąć przede wszystkim negatywnego wpływu na wydajność telefonu. Wprawdzie nowoczesne oprogramowanie antywirusowe jest bardzo dobrze zoptymalizowane, a współczesne smartfony dysponują wysoką wydajnością, ale jednak pewne spowolnienie pod względem responsywności na pewno będzie zauważalne. Im starszy i wolniejszy telefon, tym większe. Oczywiście nie spodziewaj się tego, że Twój telefon nagle stanie się bardzo wolny i ślamazarny we wszystkim, niemniej pewien spadek wydajności jest faktem.

Druga sprawa to nie do końca etyczna polityka wielu producentów, która zachęca użytkowników niską ceną początkową. A potem w trakcie użytkowania danego oprogramowania okazuje się, że nagle przydałaby się jeszcze dodatkowa funkcja A, a potem następna B... a za każdą z nich należy dodatkowo zapłacić niewielką kwotę. Po odblokowaniu wszystkiego okazuje się, że cena za to oprogramowanie wcale nie jest taka atrakcyjna na tle konkurencji. Na szczęście coraz mniej firm tak postępuje.

Jakie oprogramowanie antywirusowe zatem warto wybrać?

Skoro wiesz już wszystko, co trzeba, to poniżej prezentujemy nasze propozycje pod względem najlepszego oprogramowania antywirusowego na Androida. Przedstawimy Ci pięć darmowych narzędzi godnych uwagi oraz pięć płatnych. Niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, będzie to dobra decyzja!

Darmowe oprogramowanie antywirusowe na Androida:

 • Sophos Intercept X for Mobile;

 • Malwarebytes Security;

 • AVG AntiVirus Free;

 • Bitdefender Free Antivirus;

 • Avast Antivirus.

Płatne oprogramowanie antywirusowe na Androida:

 • Bitdefender Mobile Security;

 • Norton Mobile Security & Antivirus;

 • Trend Micro Mobile Security & Antivirus;

 • Kaspersky Mobile Antivirus;

 • PSafe DFNDR Pro Security.

Wybierz tę opcję, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania — i życzymy Ci, by nigdy to oprogramowanie nie okazało się przydatne!

You May Also Like

2 comments

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)