Bora Chung - Rozkład północy - recenzja

by - 15:43:00

Opowiadania snute w formie historii z pogranicza świata jawy i snu – w mrocznie magicznej otoczce, stawiającej wszystkie włoski na ciele i otwierającej umysł na nowe doznania: oto „Rozkład północy” w pigułce. Zawarte w nim nowelki łączy zaczarowany instytut, którego aktualny kształt determinuje właśnie… „Midnight timetable”. W nieokrzesanych pokojach budynku znajdują się fantastyczne dziwy – uśpione za dnia i budzące się do życia po zmroku. To wtedy zaczyna istnieć wszystko, co nierzeczywiste. Widziane przez niewidomych. Mające dusze stwory i przedmioty odradzają się, dzięki mrocznym baśnio-przypowieściom Bory Chung, zyskując zupełnie nowe znaczenie. Poniżej krótka recenzja każdej z nich.   

 

TUTAJ NIE WOLNO WCHODZIĆ

„Tworzą we własnych głowach iluzje i widzą oraz słyszą rzeczy, których nie ma. A wtedy te wizje urzeczywistniają się i zaczynają za nimi podążać. Mimo że pierwotnie nie istniały.”

Instytut badawczy może zmienić swój kształt na taki, jaki aktualnie mu się spodoba. Każde z jego pięter dopasowuje się do bieżącego „rozkładu północy”, powodując u mniej odważnych pracowników drżenie serca. Urządzenia elektroniczne nie działają, a w mroku kryje się to, co przesuwa granice wiary i poznania. Zwykłość staje się niezwykłością. Jeśli w to uwierzysz, dostrzeżesz światełko w tunelu, ukazujące to, co naprawdę ważne.

 

CHUSTECZKA

„- Lubisz straszne historie?”

Czy wszystkie dzieci kocha się po równo? Jak bardzo niezdrowe są relacje rodzicielskie, w których matka lub ojciec wybierają tylko jednego potomka, którego darzą miłością i faworyzują, nie dostrzegając jego wad? Co zrobi ktoś, kto uważa, że wszystko mu się należy, kiedy zostanie postawiony pod ścianą? Odpowiedź na to pytanie spróbuje przynieść przeklęta chusteczka, a może wściekły duch, którego ostatnia wola nie została spełniona.

 

PRZEKLĘTA OWCA

„Oznajmiła, że nie musi wchodzić do żadnego z pomieszczeń, że wystarczy sprawdzić, czy drzwi są zamknięte; nakazała ignorować wszelkie dźwięki, które usłyszy na korytarzu, nie oglądać się za siebie i z nikim nie rozmawiać.”

Choć większość wie, że ciekawość jest pierwszym stopniem do piekła, niektórzy muszą się o tym przekonać na własnej skórze. Ile jesteś w stanie zrobić dla sukcesu i popularności? Czy sława pewnego dnia nie przytłoczy Cię i nie zadepcze zupełnie tak jak gargantuiczny trampek z… namalowanym symbolem zaczarowanej owcy?

 

MILCZENIE OWIEC

„Owca zjawiła się w pokoju i zwinęła się na podłodze w biały kłębek. Nie zależało jej na ludzkiej niedoli. Pragnęła dla kobiety szczęścia, więc dbała o to, by ziścić jej najskrytsze nadzieje.”

Często to najsłabsza owca w rodzinie zostaje obarczona wszystkimi jej problemami. Ze zgrzytaniem zębów, choć wciąż godnie, znosi swój los. Każdy musi jednak czasem odpocząć. Owca profetka postanawia udowodnić jeszcze inne istotne rzeczy – przeznaczenie zawsze Cię odnajdzie, długi i dawne rany będą kładły się cieniem na teraźniejszości, a Ty powinieneś uważać, czego pragniesz.

 

NIEBIESKI PTAK

„- Mój skarbie – wyszeptał ptak. – Przeżyj.”

Tajemnicza księga przedstawiająca historię pewnego niemowlęcia ocalonego podczas wojny zniknęła. Czy kiedykolwiek istniała naprawdę, podobnie jak zaczarowana chustka z niebieskim ptakiem? Co urzeczywistnia utalentowana hafciarka, czasem jeden magiczny symbol pomaga przetrwać jednostce, której niepokorność wystarcza dla uratowania świata, a bezinteresowna pomoc w końcu zostanie wynagrodzona.

 

KOTEK

„Niezrozumiały był więc fakt, że zraniony mężczyzna nie ucieszył się z wizyty martwej kochanki. Żywa czy nie, powinien się radować, że zmieniła zdanie i postanowiła wyjść mu na spotkanie.”

Twój najlepszy przyjaciel umarł, zatem możesz wziąć wszystko, czego kiedykolwiek mu zazdrościłeś - z młodą żoną na czele. Niepocieszoną pocieszyć, nieutuloną w żalu utulić. Kiedy jednak niezdrowo radująca Cię żałoba mija, kobieta odchodzi do nowego życia, z czym nie możesz się pogodzić. Chciałbyś, by była przy Tobie zawsze, co… ziści się wskutek przewrotności losu. Zbrodnia zawsze Cię dogoni, podobnie jak zemsta. Czasem za sprawą bystrookiego kota. Jak wszem i wobec wiadomo, te zwierzęta są znacznie bliżej duchów niż ludziom się wydaje. I potrafią, oj potrafią, wziąć wet za wet. A Ty znowu nie uważałeś, czego sobie życzysz…

 

SŁONECZNY DZIEŃ

„Gdyby każdy mógł opuścić świat z czystą kartą, ten instytut nigdy by nie powstał.”

Dusze zmarłych pozostają w ich rzeczach, wiesz? Im samym trzeba jednak pewnego dnia pozwolić odejść – gdy poczujesz się na to gotowy. Ale jeszcze chwileczkę; daj im poczuć się w pełni bezpiecznie. Wspomnij, uśmiechnij, utul. Na koniec wyszeptaj: I let you go…


Mający piękną okładkę „Rozkład północy” o doskonałej dynamice, będącej taką dzięki brakowi zbędnych detali, fascynuje, wciąga i czaruje całym wachlarzem emocji. W posiadających drugie dno, mrocznie magicznych opowiadaniach Bory Chung, na uznanie zasługuje niesamowicie płynna lawiracja motywów. Fantastyczny, choć naznaczony tragedią, przedmiot pojawiający się w jednej historii przemieszcza się do drugiej, znajdując w niej kolejne życie i stając się jeszcze bliższym czytelnikowi. Opowieści z pogranicza gatunków: paranormal/ fantasy/ horror/ thriller otulają cienką peleryną niepokoju, ściskają dłoń kojącym ciepłem, przyspieszają puls i powodują natłok myśli. To zbiór idealny dla każdego fana książek „spod ciemnej gwiazdy”, ale również dla wszystkich kochających to, co pozornie niewidoczne i przez to tak bardzo intrygujące. Zachwycą się nimi miłośnicy małych strachów, dużych wzruszeń i poruszeń. Właściwie chętnie zaryzykuję stwierdzenie, że „Rozkład północy” nie może się nie podobać – każdy odnajdzie w nim coś dla siebie i być może wyciągnie zupełnie odmienne wnioski o każdym z opowiadań. I ta różnorodność jest właśnie w literaturze tak urzekająca. Choć, za Dostojewskim, „bardzo często prawda wydaje się niemożliwa”, najczęściej taka właśnie jest, jeśli tylko w nią uwierzyć i dać jej drugie życie. 9/10

You May Also Like

0 comments

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie, wiadomości oraz czas poświęcony na czytanie mojej strony- tworzę ją dla Was! :-)